Chciałbym Wam zaproponować kilka komiksów, które wywarły na mnie największe wrażenie w 2023 roku. Być może komuś przyda się ta lista i posłuży jako ściąga na prezenty pod choinkę. A może kupicie coś sobie sami, by uzupełnić kolekcję. 

Na liście opuściłem oczywiste klasyki i "tasiemce", jak chociażby "Złotą kolekcję Kajka i Kokosza", "Thorgale", wznowienia Tadeusza Baranowskiego czy Bogusława Polcha. Nie znajdziecie tu też za wiele superhero - z prostego względu: chciałem wziąć pod uwagę komiksy, które można czytać bez dogłębnej znajomości uniwersów czy szerszego kontekstu wykreowanego świata. To raczej takie pozycje typu one-shot. Nie ma tu też jedynie nowości - pojawiają się starocie, które odkryłem dopiero w 2023 r. (ale wciąż dostępne w sprzedaży).

Jest to subiektywny przegląd. Każdy bloger podpowie Wam pewnie coś innego, ale pewnie znajdą się jakieś punkty wspólne, które mogą służyć za wskazówkę. Nadmienię, że moja lista na pewno nie będzie kompletna, bo nie miałem okazji zapoznać się z wieloma wspaniałymi albumami (sądząc po recenzjach innych blogerów). 

Zaczynajmy!

15. Brom cz. 1 i 2. Unka Odya (2019, 2021)

Autorka proponuje czytelnikowi podróż w ciekawie wykreowany świat przedstawiony. Propozycja dla tych, którzy lubią bajdurzenia o strzygach, wilkołakach i innych upiorach osadzone we współczesnych realiach. Fajny klimat.


14. Hotel na skraju lasu. Magdalena & Michał Hińcza (2023)

Debiut komiksowy Magdaleny i Michała Hińcza. Niepowtarzalny klimat i niepokojący nastrój komiksu (jak i samej okładki). To pierwsza część historii, więc nie wiem jeszcze jak się skończy. Ale robi wrażenie.


13. Cinema Panopticum. Thomas Ott (2023)

Historia grozy opowiedziana obrazem. Pięć opowieści, które zapadają w pamięć i dają do myślenia. Warto zwrócić uwagę na warsztat graficzny autora - stosuje technikę scratchboardingu.


12. Baltimore. Mike Mignola (2023)

Coś dla fanów twórczości Mike'a Mignoli (tego od “Hellboya”). Historia alternatywna, w której po pierwszej wojnie światowej wybucha fala wampiryzmu. Wiktoriański klimat, garść grozy i sensacji. W sprzedaży są dwa tomy - na razie czytałem pierwszy i polecam.


11. The Punisher: Epic Collection – Kingpin rządzi (2023)

Sentymentalna podróż w lata 90-te, kiedy Punishera wydawało TM-Semic. To wznowienie kultowych zeszytów rysowanych głównie przez Whilce Portacio. “Grubasek” dla fanów brutalnych historii sensacyjnych.


10. Screaming Planet. Alexandro Jodorowsky (2022)

Zbiór opowiadań mistrza science fiction - Alexandro Jodorowsky’ego. Klamrą spinającą wszystkie historie jest bryła metalu (pozostałość po planecie) dryfująca przez kosmos i wpływająca na losy mieszkańców innych planet. Ciekawy ten zbiór.


09. Ixbunieta. Tom #1. Catalina. Sławomir Zajączkowski i Krzysztof Wyrzykowski (2023)

Coś dla fanów “Hernana Corteza i podboju Meksyku”, czyli oldskulowa historia o konkwistadorach podbijających plemiona Indian Zamieszkujących Amerykę Południową. Tytułowa Catalina jest kobietą będąca córką Indianki i konkwistadora, podzielona między dwie kultury. Tom pierwszy, zapowiada się ciekawa historia.


08. Trzecie oko. Akt 1. Miasto Świateł. Olivier Ledroit (2023)

Fantastycznie zilustrowany komiks. Przenosi nas do współczesnego Paryża i przybliża losy niejakiego Mickaëla, który postrzega świat nadprzyrodzony. Widzi rzeczy, których nie dostrzegają zwykli śmiertelnicy - jest w stanie rozpoznać nastrój człowieka po aurze, która go otacza. Tom pierwszy, ale zapowiada się fajnie.


07. 1629 albo przerażająca historia rozbitków z Dżakarty #1. Aptekarz diabła. Xavier Dorison, Thimothee Montaigne (2023).

Komiks historyczno-marynistyczny przenoszący nas w XVII wiek. Holenderska kompania kupiecka wysyła na misję do Dżakarty swój statek. Okręt pełen jest degeneratów i przypomina tykającą bombę. Ciekawie zarysowana fabuła, która znajdzie swoją kontynuację w kolejnym tomie. Zapowiada się nieźle.


06. Śmierć. Neil Gaiman (2023)

Zbiór opowieści o Śmierci osadzonych w uniwersum Sandmana. Ciekawa propozycja opowiadająca o przemijaniu. Tytułowa Śmierć to sympatyczna dziewczyna ubierająca się w stylu gotek. I choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że historia o niej jest ponura, to wbrew pozorom jest tu sporo pozytywnych pierwiastków.


05. Inna historia uniwersum DC. John Ridley (2023)

Jak sam tytuł wskazuje, jest to nieco inne spojrzenie na historię kilkorga bohaterów z DC. Takich trzecioligowych. Komiks pokazuje nam pewne wydarzenia z zupełnie innego punktu widzenia. W zasadzie nie jest to do końca komiks - to raczej powieść graficzna lub bogato ilustrowana książka. Zdecydowanie dla starszego odbiorcy.


04. Sława. Łukasz Wnuczek (2023)

Komiks, który zrobił na mnie spore wrażenie i rozbudził apetyt na więcej. Łukasz Wnuczek (autor “Plemienia Sów”) przenosi nas w czasy wczesnośredniowieczne. Opowiada historię południcy i pewnego chłopca. Sporo tu nawiązań do folkloru ludowego, świetne obrazki, ciekawa opowieść.

03. Visa tranzytowa. Nicolas de Crecy (2023)

Autobiograficzny komiks o podróży dwóch młodzieńców przez kraje Europy Środkowo-Wschodniej w latach 80-tych XX wieku. De Crecy opowiada swoją historię mieszając do niej wątki fantastyczne. Fajny, sentymentalno-nostalgiczny komiks drogi.


02. W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa Skandalicznego biletu cz. 1 i 2. Dahan Benoit, Cyril Lieron (2022/2023)

Majstersztyk graficzno-edytorski. Takiego komiksu jeszcze nie widzieliście. Ciekawie opowiedziana historia kryminalna o Sherlocku. Sama historia jest bardzo dobra sama w sobie, ale sposób w jaki została podana… Nietypowe rozwiązania graficzne, strony oglądane pod światło, “okienko” w okładce i wiele innych. Dla fanów Sherlocka pozycja obowiązkowa!

01. Monica. Daniel Clowes (2023)

Komiks, który osiągnął status kultowego wkrótce po debiucie. I nie bez przyczyny. Album,  który trudno jest przypisać do jednego gatunku literackiego. Poznajemy historię pewnej kobiety ukazaną na przestrzeni kilkudziesięciu lat i wydarzeń, które miały istotny wpływ na amerykańskie społeczeństwo. Zostaje w pamięci i skłania do refleksji.