Jacek Świdziński

19 września 2024 o godz. 18.00, w ramach projektu „Biblioteka Łączy” realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Oddziału w Katowicach oraz Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu, w Kawiarni Zagłębiowskiej Mediateki (ul. Kościelna 11) odbędzie się  spotkanie autorskie z Jackiem Świdzińskim – rysownikiem, scenarzystą, autorem komiksów, ilustracji, grafik i animacji. 

O kulisach pracy twórcy komiksów, swoim wyjątkowym stylu, rysunkowym humorze i poszukiwaniu inspiracji w historii autor opowie w rozmowie z Karolem Kućmierzem. Dzięki Studenckiej Księgarni Językowej uczestnicy spotkania będą mogli zakupić komiksy autora i zdobyć cenny autograf. Wstęp wolny.

Jacek Świdziński (ur. 1988), absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, członek grupy Maszin, autor komiksów („Paproszki, czyli małe piszczące ludziki”, 2008, „Przygody Powstania Warszawskiego”, 2008, „A niech cię, Tesla!”, 2013, „Zdarzenie 1908”, 2014, „Wielka ucieczka z ogródków działkowych”, 2015, „Powstanie – film narodowy”, 2017, „Festiwal”, 2023). Współautor e-powieści „#manto” (2020) razem z Łukaszem Orbitowskim oraz albumu „W głowie tłumaczy” (scen. Tomasz Pindel, 2019). Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza (za „Zdarzenie 1908”), nagrody dla najlepszego polskiego albumu komiksowego 27. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi (za „Wielką ucieczkę z ogródków działkowych”), Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego dla najlepszego scenarzysty (za „Powstanie – film narodowy”). Za „Festiwal” otrzymał Paszport „Polityki” w kategorii „Książka” oraz nagrodę dla najlepszego polskiego albumu komiksowego 34. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi; był także nominowany do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Brał udział w wystawach i pokazach między innymi w Zachęcie — Narodowej Galerii Sztuki (Warszawa 2015), Bunkrze Sztuki (Kraków 2016), Galerii Arsenał (Białystok 2016), Lieu d'Europe (Strasburg 2016). Komiksy i artykuły publikował w „Kontekstach”, „Kwartalniku Filmowym”, ha.art.pl, „The Guardian” i „Le Monde”. Jest komiksowym felietonistą internetowego magazynu o kulturze „Dwutygodnik.com”. Współpracuje z kwartalnikiem „Przekrój”.

„Biblioteka łączy” to wspólny projekt Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – Zarządu Oddziału w Katowicach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sosnowcu, promujący książki, czytelnictwo i kulturę literacką. Nie istnieje nic innego, co w porównywalnym stopniu pobudzałoby wyobraźnię, poszerzało horyzonty, czy rozwijało kreatywność, tak jak obcowanie z literaturą. Nie ma też skuteczniejszego sposobu promocji czytelnictwa, niż bezpośredni kontakt z autorami i innymi czytelnikami. Dlatego wspólne przedsięwzięcie Biblioteki i Stowarzyszenia po raz kolejny sięgnęło po autorów znanych i cenionych. Imprezę uświetnią takie nazwiska jak Mariusz Szczygieł, Jakub Żulczyk, Joanna Jax oraz Jacek Świdziński. Tak różnorodne grono gości z pewnością zadowoli gusta szerokiej rzeszy czytelników. Nawet tych najbardziej wybrednych.

W ramach projektu „Biblioteka łączy”, trwającego od 15 września do 15 listopada 2024 r., uczestnicy będą też mogli poznać misję i inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Biblioteki w Sosnowcu, w której, niezależnie od czytelniczych gustów i upodobań, każdy znajdzie coś dla siebie.

Spotkanie realizowane w ramach projektu „Biblioteka łączy” zostało dofinansowane ze środków Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu