"Wędrówki z Mikołajem Kopernikiem. Komiksowy przewodnik historyczno-kulturowy" - to najnowsza propozycja Oficyny Wydawniczej Pruthenia. Komiks dostępny jest także w wersji cyfrowej i można go przeczytać TUTAJ.

28 grudnia 2023 r. w Książnicy Polskiej odbyła się prezentacja komiksu poświęconemu Mikołajowi Kopernikowi i Warmii. Jego autorami są Joanna i Jarosław Korzeniewscy. W rozmowie z "Posłańcem Warmińskim" autor podkreśla, że komiks jest również przewodnikiem po miejscach, gdzie przebywał ten najsławniejszy kanonik kapituły warmińskiej.

Opisy wydawcy: 

"Mikołaj Kopernik, będąc najsłynniejszym mieszkańcem Warmii, został upamiętniony w regionie na różne sposoby. Przez miejscowości związane z jego życiem i działalnością poprowadzono turystyczny Szlak Kopernikowski. Właśnie tym szlakiem wędrują bohaterowie komiksu. Ale oprócz podróżowania w przestrzeni, w wyobraźni podróżują także w czasie, aby dowiedzieć się, czym Kopernik zajmował się w poszczególnych miejscach kilka wieków temu. A Was zapraszają, abyście towarzyszyli im w tych >>Wędrówkach z Mikołajem Kopernikiem<<

Komiks został sfinansowany ze środków Samorządu Warmińsko-Mazurskiego.

***

Mikołaj Kopernik, urodzony 19 lutego 1473 roku w Toruniu, był polskim astronomem, matematykiem i duchownym. Jego najważniejszym osiągnięciem było sformułowanie teorii heliocentrycznej, która zakładała, że to Ziemia obraca się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca. Ta rewolucyjna koncepcja, przedstawiona w dziele "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), stanowiła przełom w myśli naukowej i zrewolucjonizowała obraz wszechświata.

Kopernik, będący również lekarzem i prawnikiem, spędził większość życia w Polsce, gdzie pełnił różne funkcje kościelne i administracyjne. Jego prace miały ogromny wpływ na rozwój nauki i zmieniły sposób, w jaki ludzie postrzegali miejsce Ziemi we wszechświecie. Kopernik zmarł 24 maja 1543 roku w Fromborku, gdzie pracował nad swoimi teoriami. Jego dziedzictwo jest niezaprzeczalne, a teoria heliocentryczna legła u podstaw późniejszych odkryć astronomicznych.

Źródło: Oficyna Wydawnicza Pruthenia