Wydawnictwo Kurc na swojej stronie internetowej opublikowało zapowiedzi komiksów na wrzesień i październik. Na razie znajduje się tam informacja o trzech pozycjach. Będą to: „Czerwona Maska #1”, „Vasco #7” oraz wznowienie polskiego komiksu „Dr Jekyll & Mr Hyde”.

Poniżej opis wydawcy:

Czerwona Maska #1 

(cena okładkowa 120 zł)


We Francji w XVII wieku, za panowania młodego króla Ludwika XIII, szaleje zamaskowany wojownik zwany Czerwona Maska, któremu towarzyszy wierny krogulec. Kierowany najlepszymi intencjami okrada bogatych, aby zaspokoić potrzeby najbiedniejszych, czynić sprawiedliwość i naprawiać krzywdy. Wraz ze wściekłością szlachty jego popularność szybko rozprzestrzenia się wśród biedoty. Kto kryje się za maską i dlaczego?

Czerwona Maska zadebiutowała w 1978 roku i dała początek całemu uniwersum, na które składa się kilka cykli i kilkadziesiąt albumów. W Polsce znana jest seria 7 żywotów Krogulca, stanowiąca uzupełnienie i kontynuację pierwotnej serii.

Lekkość opowieści Cothiasa, wierna gatunkowi płaszcza i szpady, zachwycające sceny pojedynków Juillarda, to doskonały początek, by zapoznać się z burzliwym życiem Ariane de Troil i Germaina Grandpina.

Vasco #7 

(cena okładkowa 150 zł)


Gilles Chaillet (1946-2011) francuski rysownik i scenarzysta zainspirowany historią i Italią stworzył postać sieneńczyka Vasco, przeżywającego przygody w połowie XIV stulecia. Był to okres kiedy rycerstwo wydawało swe ostatnie tchnienie, ale epoka renesansu jeszcze nie nadeszła. Rzeczywistymi panami średniowiecznej Europy byli mecenasi, kupcy i bankierzy jak Tolomeo Tolomei. Czując zmieniający się powiew wiatru historii angażuje swojego bratanka Vasco w intrygi polityczne i finansowe. Prawdziwe wydarzenia mieszają się z fikcją i przygodą. Vasco doskonale czuje się na dworach Italii, Francji czy Bretanii, gdzie eskortuje relikwie. Następnie próbuje potajemnie dostarczyć broń klanowi Mac Douglas, wpierając go w walce przeciwko Anglikom.

Słynny holenderski kulturoznawca Johan Huizinga w książce Jesień średniowiecza opisał XIV i XV stulecie "nie tyle jako zapowiedź nadchodzącego renesansu, ale jako schyłek średniowiecza, jako wiek, w którym średniowieczne myślenie osiąga końcowe stadium swego żywota, na kształt drzewa o przejrzałych owocach, nie w pełni rozwijających się i rozwiniętych".

Gilles Chaillet doskonale przedstawia ówczesną kulturę i sposób bycia, ukazuje obyczaje, stosunek do sztuki, religii oraz umysłowość człowieka tamtych czasów. Dzięki ogromnej wiedzy odtwarza w rysunkach charakterystyczne elementy epoki. Niniejsza edycja zawiera dwie komiksowe części (Dog z Brocéliande, Klan Mac Douglasów) oraz dwa ilustrowane albumy (Pamiętnik z podróży, Wielki Vasco ilustrowany) i dodatki przybliżające kulisy pracy nad komiksem.


Dr Jekyll & Mr Hyde 

(cena okładkowa 39 zł)


Przyjaciel cenionego doktora Henry'ego Jekylla prowadzi dochodzenie w sprawie jego dziwnych powiązań z panem Hydem. Narzędziem zbrodni jest ozdobna laska należąca do lekarza. W dodatku pismo Hyde?a w napisanym przez niego liście jest identyczne z charakterem pisma Jekylla. Czyżby Jekyll był szantażowany? A może notatka została sfałszowana?

Komiksowa wersja słynnego dzieła Roberta Louisa Stevensona z 1886 roku, które zainspirowało do powstania ponad 120 adaptacji: teatralnych, filmowych, powieściowych oraz komiksowych. Co jest takiego w historii Jekylla, że inspiruje od lat artystów i przyciąga odbiorców? Utwór jest krytyką tego, co tłumione na siłę, ukrywane za maską, co uwiera wewnątrz człowieka i wyzwala się w najmniej oczekiwanym momencie. To również portret psychologiczny, opowieść o dwulicowości, negatywnych uczuciach, frustracji i uśpionych instynktach.

Adaptacji dokonał Stefan Weinfeld (1920-1990), pisarz, publicysta oraz scenarzysta komiksów publikowanych w magazynie "Relax" oraz w albumach. Rysunki wykonał Marek Szyszko (ur. 1951) również współpracownik "Relaxu", rysownik cyklu "Polscy podróżnicy" oraz ceniony ilustrator. Mistrzowsko narysowany komiks ukazał się w 1982 roku i należy do najciekawszych i najlepszych w dorobku artysty.

Źródło: Kurc