Na łamach bloga opisuję głównie komiksy mainstreamowe, ale chciałbym by uległo to zmianie. Od czasu do czasu będę Wam przybliżał mniej znane pozycje, które wpadną w moje ręce. Ostatnio miałem okazję przeczytać komiks edukacyjno-historyczny pt. „Walcząca Ochota 1939-44” autorstwa Rafała Kado. Jest to pozycja sfinansowana ze środków Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. 

Komiks ukazuje czytelnikowi dzieje dzielnicy Ochota w latach 1939-44, czyli od momentu rozpoczęcia II Wojny Światowej do momentu zakończenia Powstania Warszawskiego.  Narratorem opowieści jest Jan Dalkiewicz, który w momencie zrywu niepodległościowego miał zaledwie 13 lat. Przybliża on uczniom tragiczne losy Warszawy od pierwszych dni inwazji nazistowskiej aż do momentu zakończenia Powstania.

Warto wiedzieć, że cała historia zaczęła się na Ochocie. To tu pułkownik Antoni Chruściel ps. „Monter” w dniu 31 lipca 1944 roku podpisał rozkaz rozpoczęcia akcji „Burza”, czyli dał zielone światło do rozpoczęcia Powstania. Miało to miejsce w budynku przy ulicy Filtrowej 68, gdzie obecnie odbywają się co roku uroczyste obchody kolejnych rocznic Powstania.

Jak wspomniałem sam komiks nie skupia się jednak wyłącznie na zrywie niepodległościowym. Autor pokazuje nam tragiczne losy mieszkańców stolicy w pierwszych dniach wojny, oraz nazistowskiego terroru na okupowanej ludności. Przybliża nam postaci związane z Ochotą, które odegrały niemałą rolę w walce o niepodległość. To m.in. „Orlik”, czyli Wiesław Perlikowski, który wykonał napis „Polska Żyje” na poczcie dworcowej przy Alejach Jerozolimskich, czy Irena Iłłakowiczowa, która nie dała się złamać torturami na Pawiaku i w Majdanku.



Styl rysownika można określić jako coś pomiędzy kreską realistyczną a cartoonową. Na szczególną uwagę zasługują rysunki machin wojennych – czołgów, samolotów i wozów wojskowych. Są realistyczne i bogate w szczegóły. Autor oszczędnie operuje słowem pisanym, więc mówiąc wprost – czytania nie jest przesadnie dużo. Uznaję to za zaletę, bo komiks w głównej mierze jako forma graficzna nie powinna być - w mojej opinii - przeładowana tekstem. Dzięki temu jest znacznie przystępniejsza dla odbiorcy, a w tym przypadku czytelnikiem będzie przecież młodzież.

„Walcząca Ochota 1939-44” wpisuje się w nurt pozycji edukacyjno-historycznych. Pokazuje młodszemu pokoleniu bohaterstwo i poświęcenie ludności w okresie okupacji nazistowskiej. Myślę, że może to być ciekawa pozycja dla młodszego czytelnika, który interesuje się najnowszą historią Polski.

Pomysłodawcą komiksu był zastępca burmistrza Grzegorz Wysocki. Publikacja została sfinansowana ze środków Dzielnicy Ochota m. st. Warszawy. Stowarzyszenie Mistrzowie Sztuki jest wydawcą, a Rafał Kado scenarzystą i twórcą rysunków.

Jeśli jesteś autorem komiksu i chcesz, bym pokazał szerszej publiczności Twoją twórczość na łamach bloga – napisz do mnie: blogokomiksach@gmail.com.