Chciałem zwrócić Waszą uwagę na komiks o Edycie Stein, za który odpowiadają Juliusz Woźny (scen.) i Martin Venter (rys.). Komiks został wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu i opowiada o jednej z najbardziej znanych wrocławianek. Kobieta została kanonizowana przez papieża Jana Pawła II w roku 1987.

Rok 2022 był we Wrocławiu poświęcony właśnie tej kobiecie. Edyta Stein urodziła się w 1891 roku we Wrocławiu, a zmarła 9 sierpnia 1942 w Brzezince, w obozie Auschwitz-Birkenau. Pochodziła z zamożnej żydowskiej rodziny i była dobrze wykształcona. Deklarowała się jako ateistka, ale już jako dojrzała kobieta zdecydowała się przejść na katolicyzm. Sakrament chrztu przyjęła w 1922 roku, przyjmując imiona Edith Teresia Hedwig.

Studiowała i tłumaczyła m.in. prace św. Tomasza z Akwinu, a w latach 30-tych XX wstąpiła do zakonu przyjmując imię zakonne: Teresa Benedykta od Krzyża. Na skutek narastającej fali antysemityzmu w Niemczech przeniosła się ze swoją siostrą Rosą do Holandii, ale i tam nie uniknęła prześladowań ze strony hitlerowców. W sierpniu 1942 została aresztowana, a kilka dni później wysłana do obozu koncentracyjnego, gdzie została zamordowana. Po kilku dekadach, w maju 1987 roku została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II.

Komiks “Edyta Stein. W poszukiwaniu prawdy” opowiada o kluczowych momentach z jej życia. - Powiedzieć, że miała ciekawe życie, to nic nie powiedzieć. Praktycznie każdy element jej życiorysu jest tematem do fascynującego śledztwa, podobnie jest, jeśli chodzi o pozostałych członków jej rodziny - mówi cytowany przez serwis wroclaw.pl autor komiksu Juliusz Woźny. I właśnie na kartach tej publikacji przybliża nam decyzje i wybory głównej bohaterki.


Komiks zwraca uwagę ze względu na świetną oprawę graficzną. Utrzymana jest ona w ponurej tonacji, która może odzwierciedlać nastroje panujące w latach 30-tych w środowisku żydowskim. Rysunki są realistyczne i przynoszą na myśl stare fotografie. Na pierwszy rzut oka okładka i wnętrze mogą przywodzić nawet na myśl konwencję horroru. W rzeczywistości jednak jest to dokument, traktujący o życiu tej wyjątkowej wrocławianki. 


Komiks został wydany przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w liczbie 1500 egzemplarzy. Być może uda się go Wam jeszcze zdobyć pisząc maila do tej instytucji. Polecam, bo to naprawdę perełka wśród komiksów wydawanych lokalnie.