Kultura Gniewu szykuje wysyp komiksów na dwa nadchodzące miesiące. Poniżej znajdziecie listę komiksów wraz z ich krótkimi opisami. Po szczegóły odsyłam na stronę wydawcy.

PAŹDZIERNIK

Monica

Scenariusz i rysunki: Daniel Clowes

Okopy, zapomniane przedmieścia, hipisowskie bary, artyści i sekciarze; szaleństwa, wizje, głosy z nicości – Monica za nimi podąża, a może coś każe jej podążać, skręcać na rozstajach w tę a nie inną stronę. Kogo szuka? Czy rozpozna się w lustrze? Dokąd dotrze, próbując zrozumieć swoje życie? I czy jedno życie może pomóc zrozumieć epokę?

Najnowszy komiks autora Ghost World to dziewięć osobnych, ale przeplatających się wzajemnie historii, a każda z nich rozgrywa się w innym czasie i nasycona jest odmiennymi gatunkowymi inspiracjami. Na stronach Moniki odnajdziemy opowieść wojenną, romans, horror, pulpową fantastykę, kryminał, a wszystko to przefiltrowane przez niepowtarzalną wrażliwość jednego z gigantów współczesnego komiksu.

Daniel Clowes powraca z gęstą, barwną, a jednocześnie przenikniętą mrokiem powieścią graficzną, balansującą na granicy wielkiej epopei i psychodelicznego snu.

Poczytaj mi, Borsuku Mruku!

Autorzy Jasiński Maciej , Kaczkowski Tomasz

Wspólne przygody pary komiksowych detektywów: Misia Zbysia i Borsuka Mruka już od 10 lat bawią i ekscytują czytelników. Jednak czasami Borsuk Mruk jest zmuszony działać sam i o tych swoich śledztwach postanowił teraz opowiedzieć w nowej serii książeczek.

W pierwszym tomie zatytułowanym „Podwodne śledztwo” zajmuje się śledzeniem pewnego śledzia, który ukradł złotej rybce perłowy naszyjnik. Co się jednak stanie, gdy śledź odkryje, że jest śledzony, i sam zacznie śledzić śledzącego? O tym przekonacie się, czytając tę zwariowaną historię. 

Przygody Stasia i Złej Nogi

Scenariusz i rysunki: Tomasz Spell

Staś i Zła Noga – takiego duetu jeszcze w komiksie nie było!

Staś to chłopiec poruszający się na wózku inwalidzkim, który swoje fizyczną niepełnosprawność rekompensuje absolutnie szaloną wyobraźnią. Zła Noga to przyczyna zdrowotnych kłopotów chłopca, ale też jego najlepsza przyjaciółka i towarzyszka szalonych przygód.

Jest jeszcze mama. Mama się martwi, a jednak wierzy, walczy i bezwarunkowo kocha. Ich słodko-gorzkie perypetie wywołują uśmiech, wzruszają, a czasem wprawiają w zakłopotanie. Bo co odpowiedzieć Złej Nodze, która chce zostać kosmonautą?

Cinema Panopticum

Scenariusz i rysunki: Thomas Ott

Tytułowe „Cinema Panopticum” to namiot w osobliwym lunaparku, do którego przez przypadek trafia mała dziewczynka. W jego wnętrzu znajdują się cztery urządzenia - wystarczy wrzucić do nich monetę, by na własne oczy ujrzeć przedziwne i przerażające historie.

„Ponury, makabryczny, chory, cyniczny, niepokojący” - takie przymiotniki często słyszy się w kontekście twórczości Thomasa Otta - szwajcarskiego grafika, filmowca i autora niezwykłych komiksów, mistrza grozy oraz czarnego humoru.

W jego komiksowych opowieściach już od pierwszej chwili wiadomo, że stanie się coś złego i że nie ma od tego ucieczki. Potem zaś stopniowo czytelnik jest wciągany coraz głębiej w bagno. Groza tych historii nie wynika z nadnaturalnych sił - demonów, upiorów, wampirów - jest natomiast konsekwencją ludzkich słabości i wad: głupoty, bezmyślności, chciwości, próżności. Tu płatny morderca zostanie przechytrzony przez cyrkowego magika, członek Ku-Klux-Klanu pozna prawdziwe znaczenie magii voodoo, a walizka pełna pieniędzy stanie się katalizatorem wielu nieszczęść. A to zaledwie kilka przykładów „codziennych porcji koszmaru”, jakie serwuje nam Ott.

Komiks był nominowany w 2006 roku do nagrody za najlepsze rysunki na festiwalu w Angouleme.

LISTOPAD

Zamek Śpiący

Scenariusz i rysunki: Linda Medley

Słynna amerykańska powieść graficzna w końcu po polsku!


Dawno, dawno temu pewna królewna ukłuła się wrzecionem, zasnęła na sto lat, po czym obudziła się i pojechała w swoją stronę. Zamek natomiast pozostał tam, gdzie stał, a jego zdezorientowani mieszkańcy musieli zacząć żyć na własną rękę.

Czas płynął, a gdzieś daleko, ciemną nocą inna kobieta uciekała z domu, mając ze sobą jedynie starą mapę prowadzącą w miejsce, gdzie nikt nie będzie mógł jej już skrzywdzić. Co czeka ją po drodze i czy miejsce, którego szuka naprawdę istnieje?

„Zamek Śpiący” Lindy Medley to porywająca, zanurzona w niezliczonych kontekstach szkatułkowa powieść graficzna o losach miejsca otoczonego magią, pełnego historii i tajemniczych mieszkańców. To baśń, w której nieraz odnajdziemy współczesne tropy, zaskakująco bliskie niepokoje i ponadczasową mądrość wielkich opowieści.


Jeż Jerzy #2

Scenariusz: Rafał Skarżycki

Rysunki: Tomasz Leśniak

Drugi zeszyt z zupełnie nowymi przygodami Jeża Jerzego! 

W ostatnich latach osoba kolczasta, stworzona blisko trzy dekady temu przez Tomka Leśniaka i Rafała Skarżyckiego, zajęta była pielęgnacją swoich archiwów, na bazie których powstawały zbiorcze i kompletne wydania komiksów z nią w roli głównej. Ale kiedy to dzieło zbliżyło się do szczęśliwego końca, Jerzy poczuł zew nowej przygody! Jest w świetnej, zupełnie nowej – bo zeszytowej – formie i piękny jak nigdy wcześniej!

Arab przyszłości 6

Scenariusz i rysunki: Riad Sattouf


Ostatni tom niezwykłej sagi Riada Sattoufa.

„Arab przyszłości” to rozpisana na sześć tomów autobiograficzna historia Riada Sattoufa, który swoje dzieciństwo spędził pomiędzy Libią, Syrią i Francją. Życie w ubogiej arabskiej wiosce, nauka w tamtejszej szkole i zachowanie coraz bardziej radykalizujacego się ojca kontrastują tu z liberalnym gimnazjum w Rennes i patchworkową francuską rodziną.

W piątym tomie serii Riad dorasta, słucha Nirvany, zakochuje się i próbuje zrozumieć, kim jest. Tymczasem jego ekscentryczna rodzina przeżywa prawdziwy dramat uwikłany w kulturowe nieporozumienia i niuanse Bliskiego Wschodu.

Ten kipiący życiem i niestroniący od czarnego humoru komiks to popis niesamowitego talentu Riada Sattoufa i dzieło, które już dziś porównuje się do „Mausa” Arta Spiegelmana i „Persepolis” Marjane Satrapi.

Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek

Różni autorzy


Zbiór niepowtarzalnych ilustracji, komiksów historii i wspomnień powstałych z fascynacji twórczością Tadeusza Baranowskiego. Autorzy albumu zanurzyli się w uniwersum stworzonym przez Mistrza i na moment poddali ulubione postacie działaniu swojego pióra, rysika, ołówka i wyobraźni. 

W ten sposób powstały zupełnie nowe przygody kultowych bohaterów i wariacje na temat świata dobrze znanego z takich komiksów jak „Na co dybie w wielorybie czubek nosa Eskimosa”, „Skąd się bierze woda sodowa?”, „Antresolka profesorka Nerwosolka”, „Bezdomne wampiry o zmroku” i wielu innych. A to wszystko dzięki talentom ponad sześćdziesięciu twórców: scenarzystów, kolorystów, rysowników.

Album „Encyklopedia kreskówek wyssanych z miętówek” to ponad 100 stron materiałów w powiększonym formacie, takim jak choćby ostatnie edycje dzieł Tadeusza Baranowskiego. Nakład to 1000 egzemplarzy i nie będzie on wznawiany.

Wiedźmun 3. Najmniej spodziewany zwrot akcji

Scenariusz i rysunki: Tomasz Samojlik


Ostatni tom ekologicznej sagi fantasy Tomka Samojlika!

Przygody Wiedźmuna dobiegają końca, więc najwyższa pora, by odkryć, jak się to wszystko zaczęło! Kto tak naprawdę pierwszy wpadł do innego wymiaru, kto nie zdążył założyć hełmu i czyja żądza władzy była od zawsze niezmienna? Domyślacie się?

Złowieszczy Lord Roseforp święci triumfy, a dzielnej, choć niezbyt zgodnej, drużynie pozostało już niewiele czasu, by odnaleźć porwaną dziewczynkę. Oto pełne zwrotów akcji zwieńczenie trylogii Tomasza Samojlika o dobrych potworach, groźnym Wiedźmunie i walecznych czarodziejkach!


Źródło: Kultura Gniewu